Atrakcje w Sucholandzie
Miejscem charakterystycznym dla Sucholandu są Suchatki – góralskie chatki zbudowane z drewnianych bali, unoszący się nad wodą taras, sauna z panoramicznym widokiem na Sucholand oraz liczne zwierzęta. Sucholand to miejsce, w którym wytchnienie można znaleźć dzięki panującej wokół ciszy, niezwykłej sielankowej atmosferze, a także pięknym widokom, którymi można upajać się leżąc na hamaku wśród brzozowego gaju. W tym urokliwym, zacisznym miejscu można rozkoszować się przyrodą i spokojem w towarzystwie rodziny czy przyjaciół.
Dla miłośników zwierząt w Sucholandzie podziwiać można różnego rodzaju zwierzęta – wiele nietypowych gatunków ptaków, zamieszkujące na terenie Sucholandu wiewiórki, dzikie kaczki, zające, jak również zwierzęta domowe: m.in. pięknie umaszczone bażanty, kolorowe papugi, króliki.
Atrakcje dla aktywnych
Osobom aktywnym polecamy skorzystanie z boiska do piłki nożnej czy siatkowej lub udanie się do pobliskiego Centrum sportowo – rekreacyjnego (basen, sauna, jacuzzi, kręgielnia, kort tenisowy, zalew z kajakami i rowerami wodnymi w odległości ok 7 km), czy skorzystanie z ogromnej liczby innych atrakcji skupionych w pobliżu Sucholandu.
Znajdzie się też coś dla grzybiarzy. W pobliskich lasach znajdziecie popularne gatunki grzybów- kanie, sitaki, maślaki, podgrzybki, prawdziwki, rydze, czy opieńki.
Zimą ogromną atrakcję stanowią pobliskie stoki narciarskie, z możliwością wynajęcia instruktora oraz wypożyczenia sprzętu, a także zorganizowane specjalnie dla Gości kuligi z sankami za quadem i ogniska z pieczonymi ziemniakami i „góralską” herbatą.
Relaks
Dla osób chcących zrelaksować się w przytulnej, pachnącej drewnem chacie przy wcześniejszym zamówieniu proponujemy korzystanie z różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjno- relaksacyjnych oraz profesjonalnych masaży.
Atrakcje w pobliżu
Największą atrakcją Gminy Strawczyn jest Centrum OLIMPIC w Strawczynku – to jeden z najnowocześniejszych kompleksów sportowych w Województwie Świętokrzyskim, na który składa się:
basen, pełnowymiarowe boisko piłkarskie, bieżnia sześciotorowa z elementami lekkoatletycznymi: rów z wodą do biegu z przeszkodami, skoczniami do skoku o tyczce, skoku w dal i trójskoku, do skoku wzwyż, z rzutnią do pchnięcia kulą, do rzutu oszczepem, oraz rzutu dyskiem i młotem. Na basen składa się niecka główna (sportowa) o wymiarach 25,00×12,50 m ze zjeżdżalnią zewnętrzną, a także niecki: rekreacyjna (z dyszami masującymi, biczami wodnymi, wodospadami itp.) oraz brodzik dla dzieci. Kompleks szatniowo- sanitarny posiada system szafek sterowanych elektronicznie. Istnieje możliwość nauki pływania pod okiem specjalistów. Obok centrum znajduje się zalew z możliwością wypożyczenia kajaków, kort tenisowy, kawiarnia oraz pizzeria. Obiekt jest w całości przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji gości jest przeznaczona sauna.
Atrakcje w wojwództwie
Dawny kamieniołom zlokalizowany jest przy zboczu Góry Ciosowa, po lewej stronie od drogi prowadzącej do Łodzi. Początki jego eksploatacji sięgają średniowiecza. Jest to miejsce szczególnie interesujące pod względem geologicznym. Kamieniołom zbudowany jest z czerwonego piaskowca kwarcowego triasu dolnego, który wraz z innymi sedymentacyjnymi procesami utworzył świadectwo eolitycznej genezy osadu. Liczne nawisy, ambony, schroniska wykształcone poprzez wietrzenie, przyczyniły się do atrakcyjności tegoż miejsca. Na szczycie wychodni skalnej wytworzył się taras widokowy, z którego można obserwować pobliskie wsie jak i dostrzec Kielce, a przy dobrej widoczności nawet zamek w Chęcinach.
Dąb Bartek to najsłynniejsze polskie drzewo. Dąb stoi w Zagnańsku w województwie świętokrzyskim. Drzewo stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy i Gór Świętokrzyskich. Obok dębu przechodzi zielony szlak turystyczny wiodący z Bliżyna do Zagnańska. Swoją popularność zawdzięcza swej budowie, ale głównie wiekowi.
Okazuje się bowiem, że Dąb Bartek jest największym i najstarszym znanym w Polsce drzewem. Jego wymiary jak i wiek są rzeczywiście imponujące. Dąb Bartek bowiem mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 m, a średnica korony to ok. 40 metrów.
Wieś nad rzeką Bobrzą o tradycjach przemysłowych. Pierwszy wielki piec został tu wybudowany w 1598 roku. Z inicjatywy Stanisława Staszica w 1818 roku powstał zakład wielkopiecowy, w którym siłą napędową urządzeń w hucie była woda rzeki Bobrzy, doprowadzona do zakładu sklepionym kanałem. Samsonowska huta pracowała do 1866 roku, kiedy została zniszczona przez powódź. W centralnej części ruin znajduje się wielki piec, za nim jest wieża gichtociągowa, z której dokonywano zasypywania pieca wsadem.